Wraz z nadejściem wiosny, obserwujemy jak zmienia się przyroda. Nie wiem jak Twoja pociecha, ale zakładam, że podobnie jak moja – wstaje rano i od razu chce iść „dada”. Nie ma co się dziwić, sama chętniej wychodzę na świeże powietrze. Nasze organizmy same wręcz domagają się tej naturalnej witaminy D.
Na spacerze opowiadasz i pokazujesz maluchowi świat – ptaszki siedzące na drzewach i śpiewające ulubione trele, czy drzewa na których pojawiają się pierwsze pąki. No właśnie – to one stały się inspiracją, do stworzenia dzisiejszych prac. Dominuje w nich kolor zielony, dzięki czemu zapoznajesz z nim malca i utrwalasz mu tę barwę.
Niektóre techniki są Ci już znane. Jeśli wykorzystywałaś pomysły z bloga, to Twoje dziecko też je zna. Pamiętaj: to nie znaczy, że już mu się znudziły. Wręcz przeciwnie – dla maluszków, wykonywanie czynności które znają, stanowi poczucie bezpieczeństwa. Wiedzą, co po sobie nastąpi i cieszą się, że rozumieją co będzie się za chwilę działo. W przeciwnym wypadku klocki, które kupujemy, używane byłyby tylko raz…
Pomysły, które Ci przedstawię można wykonać z półtorarocznym dzieckiem. Chętny, młodszy szkrab jak najbardziej też może pracować 😉
Przygotowałam szablony drzewa i przykleiłyśmy je z Plamką na kartce.
Drzewko 1
Przyklejałyśmy zielone kulki z plasteliny na drzewku. Możesz też naklejać różne odcienie zielonych liści.
Drzewko 2
Przygotowałyśmy zieloną sól.
Jak przygotować kolorową sól? Przesypcie ją do pojemnika lub na talerzyk. Pocierajcie, turlajcie kredą po soli. Stopniowo będzie zmieniała swoją barwę, Dla malucha to super zabawa sensoryczna (angażujemy wzrok i dotyk).
Następnie posmarowałyśmy klejem obszar na którym chciałyśmy przykleić przygotowaną substancję. Plamka uwielbia przesypywać i doprawiać, więc ta zabawa sprawiła jej ogromną radość.
Drzewko 3
Złóż rolkę papieru na pół i pomaluj jej brzeg na zielono. Stawiane przez malucha stempelki, będą wyglądały jak wiosenne liście.
drzewko 4
Zanurzcie sznurek w zielonej farbie. Po wyschnięciu przyklejcie go na drzewku. Możecie też użyć już gotowego, zielonego sznurka lub muliny, wełny itp.
drzewko 5
Końcówki patyczków do uszu zanurzyłyśmy w farbie. Kilka z nich pomalowałyśmy na różowo, by imitowały wiosenne kwiaty magnolii.
drzewko 6
Barwimy płatki kosmetyczne w roztworze (farba rozcieńczona z wodą lub barwnik spożywczy rozpuszczony w wodzie). Młodszym dzieciom najlepiej nabrać ciecz do strzykawki i pozwolić wycisnąć na płatek. Starsze mogą użyć pipety. Po wyschnięciu, naklejamy na drzewo.
drzewko 7
Do ozdobienia naszego kolejnego drzewka użyłyśmy zielonych, suszonych przypraw. Przy tej pracy angażujemy też zmysł węchu.
drzewko 8
Zielone pomponiki, jako piękne, małe listki.
drzewko 9
Do spryskiwacza nalej rozpuszczonej w wodzie farby. Zabezpiecz powierzchnię! 😉
drzewko 10
Piłeczkę – jeżyka zanurzcie w farbie. Maluszek turla go po powierzchni drzewka.
drzewko 11
Malujemy folię bąbelkową na zielono i odciskamy.
Wiosenna galeria drzew gotowa! Życzymy Wam miłych wrażeń.